Wybory prezydenta w Stanach rozpoczynają się już niedługo

W tym roku USA wybierze nową głowę państwa. Na ten moment ten obowiązek odbywa Donald Trump i zdecydowanie ubiega się on o kolejną kadencję. Mimo wszystko konkurenci działają i na kilkadziesiąt dni przed głosowaniem mamy możliwość zapoznać się z sondażami. W jaki sposób prezentuje się sytuacja na chwilę obecną? Szanse którego kandydata są największe? W opozycji z 2016 rokiem, największy konkurent Trumpa posiada o wiele lepsze wyniki.

Przedstawiciel Demokratów, Joe Biden, posiada ponad siedmioprocentową przewagę nad teraźniejszym prezydentem Stanów. Jednak sztab wyborczy Donalda Trumpa nie przejmuje się tym i nie sądzi, by bieżące badania przedstawiały realny wynik głosowania. W roku 2016 sytuacja była nieco podobna - była sekretarz stanu w zeszłym głosowaniu także przodowała, choć jej przewaga nie wydawała się bardzo spektakularna. Było to wyłącznie 2,3%. Pomimo że Clinton miała wyższość oraz zdobyła większą ilość głosów, biorąc pod uwagę całe USA, została pokonana w starciu z aktualnym prezydentem.

Co ciekawe, w Stanach nie decyduje o większość poszczególnych głosów nie przesądza o wygranej. Przeważający jest wybór elektorów - w każdym stanie określona jest ich ilość i zależy ona od mieszkańców w danym stanie. Kilka stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona - wojuje ze sobą w znacznej mierze.

We wszystkich wskazanych stanach sytuacja wygląda inaczej. W części stanów wygrywa kandydat Republikanów, innym razem Biden. Sytuacja więc nie jest jednoznaczna. Sporo oczywiście będzie zależeć od panujących postaw w konkretnej części Stanów Zjednoczonych - zdarzyć się może, że ludzie mają w znacznej mierze republikańskie idee, a niekiedy będą to idee ogólnie demokratyczne. Mimo to nawet w częściach Ameryki ogólnie o poglądach republikańskich w ostatnich latach pozachodziły spore modyfikacje. Wszystko dzięki młodym ludziom, którzy reprezentują dosyć liberalne postawy, a podejmują decyzję o przeprowadzce ze względu na tanie mieszkania. Podobne głosy mogą mieć spory wpływ na wybór przyszłego reprezentanta państwa.

A jakim sposobem wyglądać będzie oddawanie głosów w czasie pandemii? Z powodu pandemii głosowanie potrwa trochę dłużej, gdyż rozpoczynają się dokładnie niedługo. Spora większość mieszkańców Stanów się zdecydowała głosować korespondencyjnie.

Wystarczy zatem poczekać na rozwój sytuacji - biorąc pod uwagę ostatnie wybory, nic nie jest 100% pewne i sugerowanie się publicznymi opiniami się może okazać błędne.

Zostaw komentarz