Walka przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

Parę dni temu obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu wskazane jest aby nabrać nieco refleksji dotyczących dużego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całego kraju. Mowa tu bezspornie o smogu, który z pewnością może okazać się dla społeczeństwa naprawdę niebywale niebezpieczny. Niebezpieczne toksyny, którymi oddychamy niemalże codziennie, mają bez żadnych wątpliwości do czynienia z przenoszeniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już prawie rok. Niewątpliwie warto regularnie uświadamiać czym jest zatrucie środowiska bądź jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.

W kilku telewizyjnych stacjach, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza poruszony został właśnie ten temat. Warto posiadać wiedzę dotyczącą tego, że aktualnie w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił także problem smogu. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie degradacji powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego wspomniał dodatkowo, iż około połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy my sami w domach. Uznał, że jeżeli nie wyeliminujemy kotłów zanieczyszczających środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.

Co więcej, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem podpiął się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Piotr Woźny, prezes spółki zadeklarował, iż uskuteczniana przez tę spółkę energia za około 10 lat okaże się zeroemisyjna. Bądźmy świadomi też tego, iż kłopot ze smogiem oraz z koronawirusem możemy ze sobą otwarcie połączyć. Plaga koronawirusa najpierw ukazała się w lokalizacjach o niebywale wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.

W kwestii smogu bez żadnych wątpliwości należałoby też wiedzieć, co zasadniczo jest decydującą przyczyną. A zatem jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu mnóstwa niszczących substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wspomnianych właściwości jest nadzwyczajnie istotna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz